W okresie charakteryzującym się głębokimi zmianami społecznymi i gospodarczymi oraz wpływem transformacji cyfrowej na codzienne życie ludzi strategia zatrudnienia w Grupie CRIF ma na celu połączenie kilku aspektów — dobrego samopoczucia pracowników w miejscu pracy sprzyjającego spełnieniu osobistemu i zawodowemu oraz rozwojowi umiejętności z długoterminową strategią biznesową i strategią zrównoważonego rozwoju.

Ludzie, dzięki swoim zdolnościom i umiejętnościom, zawsze stanowili największą wartość dodaną usług oferowanych przez firmę i z tego powodu inwestowanie w rozwój procesów i inicjatyw związanych z rekrutacją, szkoleniami, optymalizacją potencjału ludzkiego i zaangażowania w budowanie środowiska pracy przyjaznego pracownikom w dalszym ciągu stanowi centralny element strategii korporacyjnej Grupy CRIF i działu HR, który co roku definiuje nowe praktyki, by poprawić satysfakcję pracowników.

Na koniec 2022 r. Grupa CRIF zatrudniała 6237 specjalistów w biurach swoich spółek zależnych we Włoszech i na całym świecie, w tym pracowników, konsultantów, wykonawców i stażystów, liczba zaś pracowników Grupy CRIF wyniosła 4521 osób, przy wzroście zatrudnienia wewnętrznego o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym proporcje zatrudnienia względem płci wynosiła 52% mężczyzn (2 332) i 48% kobiet (2 189).

 

Podział płci – różne aspekty polityki firmy

Szacunek i różnorodność to podstawowe wartości CRIF, o których mowa w nowych politykach dotyczących różnorodności oraz praw człowieka wprowadzonych na poziomie globalnym.

Polityki te formalizują zaangażowanie CRIF w poszanowanie praw człowieka i równość szans, zgodnie z 10 zasadami UN Global Compact, których firma jest sygnatariuszem, przyczyniając się tym samym do osiągnięcia Programu Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Różnorodność i włączenie społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia pozycji kobiet, to jeden z filarów planu zrównoważonego rozwoju naszej Grupy. Cele te obejmują utrzymanie równowagi płci w populacji firmy, zwiększenie odsetka kobiet na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla oraz wprowadzenie konkretnych KPI i narzędzi monitorowania równości płci w procesach rekrutacji i awansu.

 

Kobiety CRIF – stanowiska kierownicze

Postępowa polityka dotycząca kobiet zaplanowana w strategii zrównoważonego rozwoju firmy dopiero przyniesie efekty, dziś jeszcze liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych w Grupie CRIF wciąż jest znacząco niższa w porównaniu do mężczyzn. Struktura zarządu Grupy prezentuje wyraźną przewagę mężczyzn – 78%, w stosunku do kobiet – 22%.

 

Top Management jest reprezentowany przez kobiety w jedynie w 21%, lekko rośnie w Middle Management do 35%. Tylko w grupie pracowników spoza kadry kierowniczej kobiet jest więcej – 53% vs. 47% mężczyzn.

 

Poznajmy jedną z kobiet w Grupie CRIF na szczeblu Top Management i jej historię.

Nazywam się Loretta Chiusoli i kieruję Działem HR w Grupie CRIF w Bolonii.

Spędziłam ostatnie 25 niesamowitych lat w CRIF, obserwując, jak rozwija się z małej, rodzinnej firmy, do firmy o zasięgu globalnym: z zespołu składającego się z 200 osób rozrośliśmy się do ponad 6500 współpracowników w 40 krajach!

Moja podróż z CRIF była doświadczeniem pełnym wyzwań, osiągnięć osobistych i zawodowych oraz niezapomnianych chwil.

Obecnie uruchamiam moje najnowsze wyzwanie zawodowe – projekt BOOM! To centrum nauki i innowacji, uruchomione zaledwie w lutym 2023 r., skupiające się na inicjatywach edukacyjnych, kursach, współpracy ze start-upami, warsztatach i wydarzeniach poświęconych trendom i trudnym tematom. Przez ostatni rok pracowałam nad stworzeniem silnego zespołu projektu BOOM i bardzo się cieszę, że mogę zaprosić polskich kolegów do udziału w inicjatywach cyfrowego uczenia się w BOOM.

Kiedy patrzę wstecz na moją podróż, jest kilka słów, które podtrzymują moją aktywność zawodową: odwaga, praca zespołowa, duch przedsiębiorczości, a przede wszystkim determinacja, aby nigdy nie cofać się przed wyzwaniem.

Nawet w obliczu przeciwności losu pamiętaj o tych kilku słowach: „Nigdy się nie poddawaj!”

 

W CRIF Polska mamy 14 managerów na poziomie Middle Management, w tym 6 to kobiety i tutaj wyraźnie widać, że proporcje procentowe są podobne do tych w Grupie – 70% managerów to mężczyźni, 30% to kobiety.

 

Poznajmy jedną z kobiet w CRIF Polska na szczeblu Middle Management i jej historię.

Moja przygoda z CRIF trwa już ponad 20 lat. Początkowo nie był to mój świadomy wybór, ponieważ firma Deltavista, w której pracowałam, została przejęta przez CRIF. Jednak po kilku miesiącach pracy podjęłam decyzję i zmierzyłam się z nowym wyzwaniem. Duże doświadczenie w wielozadaniowości i współpracy z różnymi działami na pewno mi w tym pomogło.

Na początku mojej kariery w CRIF pełniłam funkcję 'jednoosobowego kombajnu', odpowiadając za kilka działów. Z biegiem lat firma dynamicznie się rozwijała. Zwiększała się liczba pracowników, tworzyły się nowe zespoły, które przejmowały niektóre z moich zadań, co pozwoliło mi skupić się na dwóch głównych obszarach: HR i Administracji. Startowaliśmy z 60 pracownikami i jednym biurem w Krakowie. Obecnie, oddział w Polsce liczy około 250 osób i ma trzy spółki z siedzibami w Krakowie, w Warszawie i we Wrocławiu. Byłam częścią tworzenia firmy od podstaw, wprowadzania nowych polityk i kultury organizacyjnej. Wyzwanie było ogromne, ale mam wspaniałe koleżanki i kolegów, którzy zawsze służą dobrą radą, wsparciem i poczuciem humoru. Współpracujemy i wspieramy się każdego dnia. Bez tak zgranego zespołu trudno byłoby wprowadzić duże zmiany w takim tempie. Ludzie to największa wartość naszej firmy.

Po latach mogę śmiało powiedzieć, że mimo tak długiego stażu w jednym miejscu, to nie jest praca, w której codziennie powiela się obowiązki na zasadzie copy – paste. Każdy rok, każdy miesiąc przynosi nowe wyzwania, zadania i sukcesy. Jako część organizacji o zasięgu globalnym, miałam dostęp do różnorodnych, nowoczesnych technologii i projektów, a także możliwość współpracy z zespołami międzynarodowymi. Nawet porażki okazały się cenną lekcją. Dzięki tym doświadczeniom moje życie zawodowe stało się znacznie bogatsze.

To nie koniec pracy. Problemy zawsze będą się pojawiać, ale my nie ustajemy i ciągle dążymy do usprawnienia funkcjonowania firmy. Z pojedynczych, rozsypanych puzzli udało nam się stworzyć sprawnie działające firmy ze zgranymi zespołami pracowników. I jestem z tego bardzo dumna.

Gdybym miała porównać swoją karierę zawodową w CRIF do jakiegoś żywiołu, to porównałabym ją do sztormu, po którym na horyzoncie pojawia się błękit nieba i promienie słońca. Zdaję sobie sprawę, że może nadejść kolejny, ale na każdy jestem gotowa i przekonana, że za nim zawsze czeka błękit i ciepłe słońce.

Życzę wszystkim Paniom cierpliwości, równowagi życiowej i dużo słońca na twarzy każdego dnia. –
 Anna Kania – HR&Administration Manager.

 

Jeśli pomyślimy, że Grupa CRIF jest firmą technologiczną, to nie jest to argument, żeby było w niej mniej kobiet, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych, gdyż w dzisiejszych czasach kobiety w życiu zawodowym to profesjonalistki w każdym calu: wykształcone, kompetentne, niezależne finansowo, często budujące swoje kariery w dużych czy międzynarodowych firmach...

...od swoich kolegów po fachu różni je tylko jedna rzecz — płeć.