KRAKÓW | 1 LIPIEC 2022 R.

Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt TranspArEEnS, utworzony w celu zapewnienia znormalizowanego podejścia do przejrzystej i rygorystycznej oceny efektywności energetycznej (EE) oraz efektywności środowiskowej, społecznej i zarządczej (ESG) małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozpoczął zbieranie danych z CRIF.

Pierwsza i druga faza projektu już wzbudziły zainteresowanie MŚP, które stanowią około 99% wszystkich europejskich firm, a także instytucji bankowych i ubezpieczeniowych oraz stowarzyszeń branżowych. Opracowanie znormalizowanego kwestionariusza jakościowo-ilościowego dotyczącego EE i ESG, specjalnie dla MŚP, obejmuje także kwestie związane z ostatnimi sytuacjami kryzysowymi – energetycznymi i geopolitycznymi. Aktualnie projekt TranspArEEnS wchodzi w fazę 3.

Projekt TranspArEEns

TranspArEEns to 30-miesięczny projekt finansowany przez UE, którego celem jest opracowanie jakościowo-ilościowych ram dla znormalizowanego gromadzenia i analizy informacji EE (efektywności energetycznej) i ESG (zarządzania społecznego w zakresie środowiska) średnich i małych przedsiębiorstw oraz dostarczenie standaryzowanej oceny EE-ESG zgodnie z zaleceniami i wartościami odniesienia przedstawionymi na poziomie europejskim przez Grupę Ekspertów Technicznych UE ds. Zrównoważonego Finansowania (TEG). Co ważne, projekt ten ma znaczenie strategiczne, biorąc pod uwagę fakt, że 99% wszystkich europejskich firm to MŚP.

„W ciągu ostatnich 12 miesięcy zainicjowaliśmy ukierunkowany i niezwykle dokładny proces analizy czynników ESG, począwszy od danych spółek giełdowych. Mamy rozległą wiedzę na temat tych spółek dzięki ich wieloletniemu zaangażowaniu w Uniwersytet Ca' Foscari, a także pierwszy kierunek studiów magisterskich poświęcony zrównoważonym finansom, odzwierciedlający rosnącą potrzebę zapewnienia na rynku profesjonalistów i wiedzy eksperckiej w zakresie ESG. Działania upowszechniające projekt spotkały się z dużym zainteresowaniem i ogromną pracą wykonaną przez zespół Instytutu Leibniza for Financial Research SAFE, koordynowany przez prof. Loriana Pelizzon, który umożliwił nam przygotowanie, wraz z CRIF, zaawansowanego modułu referencyjnego o znacznej wartości dodanej dla uczestników, który właśnie debiutuje”- mówi koordynatorka TranspArEEnS, prof. Monica Billio z Ca' Uniwersytet Foscari.

Wysoce innowacyjne podejście zastosowane w projekcie, w połączeniu z wizją, która obejmuje zarówno zmiany zachodzące obecnie, jak i potencjalne zagrożenia widoczne na horyzoncie, umożliwiło opracowanie i zdefiniowanie kwestionariusza, który sprawia, że zebrane w formularzu dane tworzą kryteria poziomu ESG.

Dane CRIF w służbie ESG

„Współpracując już w 2017 roku nad projektem Energy Efficient Mortages Initiative finansowanym przez Komisję Europejską i koordynowanym przez Europejską Federację Hipoteczną-Europejską Radę ds. Listów Zastawnych w celu zdefiniowania pierwszego europejskiego Energy Efficient Mortgage, cieszymy się, że możemy przyczynić się do projektu TranspArEEnS udostępniając systemowi gospodarczemu nasze aktywa i wieloletnie doświadczenie w zakresie ESG. Jesteśmy promotorami tego zagadnienia i jesteśmy świadomi znaczenia wyposażenia różnych uczestników rynku – firm, podmiotów finansowych i instytucji – w standardowy model oceny na poziomie europejskim, który ułatwia wymianę i rozpowszechnianie informacji na temat efektywności energetycznej i kryteriów ESG, co obejmuje nie tylko spółki giełdowe, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa” – komentuje Marco Colombo, dyrektor zarządzający ds. finansów we Włoszech CRIF.

Zwłaszcza w sektorze MŚP świadomość kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania jest nadal konsolidowana, dlatego niezbędne jest posiadanie umiejętności pozyskiwania i dostępu do kwalifikowanych informacji w celu zbudowania pełnego obrazu jakościowego i ilościowego. W związku z tym CRIF zapewnia globalną platformę SynESGy, która, mając u podstaw przejrzystość i współpracę, z jednej strony zachęca i stymuluje firmy do dążenia do zarządzania korporacyjnego inspirowanego kryteriami etycznymi oraz do inicjowania ścieżek transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju, a z drugiej strony — dostarcza podmiotom finansowym i firmom podstawowe narzędzie do zrozumienia ich poziomu efektywności energetycznej i, bardziej ogólnie, zrównoważonego rozwoju”.

SynESGy – sprawdź swój poziom zrównoważonego rozwoju

Platforma SynESGy opiera się na międzynarodowych standardach zrównoważonego rozwoju, w tym Global Reporting Initiative, UN Global Compact, Carbon Disclosure Project oraz wytycznych Taxonomy UE, i została opracowana zgodnie z najnowszą technologią bezpieczeństwa.

Więcej o rozwiązaniu SynESGy można znaleźć na stronie produktu.