Tegoroczna konferencja CSR Poland, organizowana przez Fundację Poland Business Run, była przestrzenią do poznania najlepszych ekspertów branży CSR w Polsce, zainspirowania się wyjątkowymi projektami CSR oraz prezentacji case studies z najciekawszych akcji społecznej odpowiedzialności biznesu.

Hasło przewodnie wydarzenia – The Humans Side of Business – idealnie odnosi się do tegorocznych zwycięzców CSR Poland Awards 2024.  Wyróżnione podczas gali projekty inspirują do jeszcze aktywniejszego działania w obszarach CSR i HR, ale mogą być ciekawe dla pracowników, których inicjatywy oddolne są również cenne.   

CRIF Polska był partnerem konferencji, a także inicjatorem wspólnego z Fundacją projektu edukacyjnego pt.: "Działania HR – krok w stronę ESG”, którego rezultaty prezentowane były na stoisku podczas wydarzenia. Dodatkowo CRIF zmierzył ślad węglowy wygenerowany podczas eventu przez uczestników, korzystając do tego z platformy Synesgy.pl

Celem tego projektu było poznanie rzeczywistej wiedzy na temat ESG osób pracujących w działach HR i CSR oraz barier w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju poprzez przygotowanie praktycznych i dopasowanych do potrzeb firm (wyniki badania), materiałów edukacyjnych oraz propozycji pokonania tych barier w ich środowisku pracy. Cel ten zrealizowaliśmy przez badanie ankietowe, opracowanie badania wraz z komentarzami ekspertów, stworzenie e-booka i przeprowadzenie webinarów.

 

Badanie ankietowe przedsiębiorców

Z raportu CRIF i Fundacji Business Poland Run przeprowadzonego latem 2023 r. na grupie blisko 300 firm jasno wynika, że polskie przedsiębiorstwa stają przed wieloma wyzwaniami w zakresie wdrażania zasad ESG. Kluczowe aspekty, które utrudniają zrównoważony rozwój firm to min.:  brak zbierania i analizy danych niefinansowych związanych z ESG, uniemożliwiające monitorowanie i ocenę zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw.

Pozytywny jest jednak fakt, że aż 72% firm już to praktykuje, potwierdzając wzrastającą świadomość na temat znaczenia tych informacji.

 

Raport zawiera komentarze ekspertów:  Marty Biernackiej, Członka Zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG, Dominiki Dzwonkowskiej, Adiunkta w Centrum Ekologii i Ekofilozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Ewy Jastrzębskiej, Dr nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej i Marty Hernik, Dyrektor zarządzającej Fundacji Poland Business Run.

 

Pełny raport z badania można pobrać kilkając link   

Pokonaj bariery. Skuteczne wdrażanie strategii ESG w polskich przedsiębiorstwach

E-book odpowiedział praktycznie na wynik badania ankietowego, opisuje bowiem realne wyzwania i bariery, z jakimi mierzą się firmy wdrażające standardy ESG. To poradnik opracowany we współpracy z ekspertami, mający na celu wsparcie przedsiębiorców w ich drodze do zrównoważonego rozwoju, który odpowiada na poniższe pytania:

  • jak budować strategię ESG w swojej firmie?
  • jak efektywnie zbierać, monitorować i raportować dane niefinansowe?
  • jakie są najlepsze praktyki w zakresie komunikacji z interesariuszami w kontekście ESG? 
  • jak budować autentyczne działania ESG? czym jest greenwashing i jak go rozpoznać?
  • jak angażować pracowników i jakie korzyści płyną z takich działań?
  • Jak zrozumieć unijne prawodawstwo w zakresie ESG i poznać najważniejsze pojęcia w tym obszarze?
  • jakie są kluczowe kroki dla MŚP w zakresie edukacji i raportowania zgodnie z VSME ESRS?

 

Jeśli jesteś zainteresowany/na pobraniem E-booka kliknij tutaj

W nadchodzących miesiącach, podczas działań promocyjnych oraz we współpracy z organizacjami branżowymi będziemy dystrybuować raport oraz e-book, aby dotarły one do jak największej grupy przedsiębiorców.