crif_300px.png

Nowa runda inwestycyjna w wysokości 15 milionów euro dla BKN301

Nowa runda inwestycyjna w wysokości 15 milionów euro dla BKN301 - firmy fintech specjalizującej się w płatnościach cyfrowych i bankowości jako usłudze

Operacja mająca na celu wsparcie rozwoju firmy i jej obecności na szybko rozwijających się rynkach kończy się kilka miesięcy po ogłoszeniu pierwszej rundy finansowania zalążkowego. Wśród inwestorów znajdują się m.in.: Abalone Group, PayU, Azimut, GNB Swiss Investments AG, Federico Ghizzoni, Gregorio Napoleone, Fabio Nalucci oraz CRIF.

BKN301 – firma fintechowa rozwijająca usługi płatnicze i funkcje Banking-as-a-Service – zebrała 15 milionów euro dzięki finansowaniu z Serii A, tuż po zamknięciu pierwszej rundy wstępnej kilka miesięcy temu. W przejęcie zaangażowali się istotni inwestorzy, co doprowadziło firmę do wyceny na 63 mln euro. Pozyskany kapitał przyczyni się do dalszego rozwoju infrastruktury technologicznej platformy otwartej bankowości i podtrzyma jej wzrost wśród szybko rozwijających się rynków, takich jak Afryka, Bliski Wschód i Europa Wschodnia.

Wzrost kapitału, na czele z wkładem szwajcarskiego funduszu Abalone Group, rozszerza strukturę akcjonariatu BKN301: wśród PayU, wiodącego dostawcy usług płatności online działającego na ponad 50 rynkach wschodzących i części Prosus (AEX:PRX), jednego z największych inwestorów technologicznych na świecie. Do udziałów dołącza również Azimut Digitech Fund, fundusz venture capital należący do Azimut Libera Impresa utworzony w ramach partnerstwa z GELLIFY; CRIF — globalna firma aktywna na szybko rozwijających się rynkach, specjalizująca się w informacjach kredytowych i systemach informacji biznesowej, usługach analitycznych, outsourcingowych i przetwarzania (jako zaawansowane rozwiązania cyfrowe dla rozwoju biznesu i otwartej bankowości); GNB Swiss Investments AG, firma inwestycyjna z Zurychu. Federico Ghizzoni, prezes banku inwestycyjnego Rothschild & Co. Italia S.p.A. Fabio Nalucci, dyrektor generalny i założyciel GELLIFY; Gregorio Napoleone, Współzałożyciel i Partner Zarządzający funduszu PE Stirling Square Capital Partners w Londynie.

Zarząd BKN301 składa się i jest kierowany przez trzech założycieli: Stiven Muccioli, przedsiębiorca cyfrowy i fintech, założyciel kilku odnoszących sukcesy startupów, w tym Ventis i funduszu Venture Capital SM Capital; Federico Zambelli Hosmer, CBO, były dyrektor generalny PayPal Italia; oraz Luca Bertozzi, dyrektor finansowy, były dyrektor finansowy Ventis.

Nowymi członkami są: Elisa Zafferani (prezes), dla Banca di San Marino S.p.A.; Emanuele Cesarini, dyrektor Banca Agricola Commerciale S.p.A.; Pietro Andrea Calandruccio, Grupa Abalone; Michele Giordani z Azimut Libera Impresa SGR S.p.A.; Enrico Lodi, Dyrektor Zarządzający CRIF S.p.A.; Antonio M. Perdichizzi, Dyrektor Zarządzający Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Mediobanca — Banca di Credito Finanziario S.p.A.

Stiven Muccioli, założyciel i dyrektor generalny BKN301, zauważa: „Zamknięcie tej nowej rundy w oparciu o wsparcie doświadczonych inwestorów potwierdza słuszność naszego projektu, który zawsze koncentrował się na szybko rozwijających się rynkach. Nadal dostarczają one, poprzez grupę BKN301, doskonałe rozwiązania fintechowe i integracje do krajów o dużym potencjale rozwojowym, charakteryzujące się niskim poziomem usług bankowych, dzięki czemu kraje te mogą znacząco skorzystać z przyjęcia nowych technologii bankowych – takich jak płatności cyfrowe, innowacyjne usługi blockchain, kryptowaluty i aktywa cyfrowe”.

Firma fintech, poprzez model BaaS (Banking-as-a-Service) i platformę cyfrowego pieniądza elektronicznego, umożliwia stronom trzecim oferowanie usług finansowych, płatniczych i wydawania tokenów. Firma zamierza stać się referencyjnym operatorem otwartego rynku i operatorem transgranicznym w sektorze otwartej bankowości i płatności cyfrowych, wprowadzając swoje rozwiązania na rynki międzynarodowe, z silnym naciskiem na rynki szybko rozwijające się (Afryka, Bliski Wschód i Europa Wschodnia). Rynki te stwarzają większe możliwości i perspektywy rozwoju dla operatorów międzynarodowych, ponieważ charakteryzują się populacją o niskim i średnim wieku, szybkim wzroście demograficznym, wysokiej penetracji telefonii komórkowej i znacznej znajomości technologii związanych z systemami płatności. Brakuje na nich również innowacyjnych rozwiązań bankowych i finansowych, które to luki BKN301 może wypełnić.

Dzięki łatwo integrowalnym funkcjom grupa BKN301 umożliwia bankowym i instytucją finansowym przyspieszenie cyfrowej transformacji, a przedsiębiorstwom dowolnej branży i wielkości zwiększenie ich zakresu działania o usługi finansowe, a także poszerzenie ich oferty, zwiększenie rentowności i wzmocnienie swojej pozycji.

Działalność BKN301 rozpoczęła się w marcu 2021 roku i od tego czasu firma zebrała 20 milionów euro. Zrodzony z przejęcia aktywów T.P@Y, dawny Instytut Płatniczy Republiki San Marino działa obecnie jako jedyna instytucja płatnicza w kraju, oferując innowacyjne usługi w zakresie emisji i pozyskiwania pieniądza elektronicznego oraz usług powiązanych.

W transakcji tej, Orrick i BNM występowali jako doradcy prawni BKN301, natomiast biuro Gianni & Origoni w Bolonii, poprzez obszar praktyki GOP4Venture, a Allen & Overy jako doradcy inwestorów.