CRIF wspiera projekty społeczne

CRIF wspiera projekty społeczne realizowane przez uczniów szkół średnich – poznajmy pierwszy z nich!

Aby docenić inicjatywy społeczne ludzi młodych i zaangażowanych, którzy w swoich projektach sięgają również po innowacyjne rozwiązania technologiczne, w roku 2020 CRIF sp. z o.o. zdecydował się sponsorować projekty organizowane uczniów szkół średnich. Szczególnie istotna w projektach jest dla nas skalowalność oraz znoszenie barier i wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci.

Poznajmy pierwszy z nich

„Otwórz oczy na niewidomych” to hasło projektu, którego celem jest wsparcie dzieci z dysfunkcją wzroku w ich rozwoju, nauce oraz budowaniu relacji z najbliższym otoczeniem dzięki niezwykłym książkom. Projekt nazywa się 100naSTART, ponieważ jego efektem będzie wydrukowanie pierwszych 100 książek, które trafią do dzieci za pośrednictwem fundacji i szkół pracujących z dziećmi niewidzącymi lub słabowidzącymi. 

Inicjatorami i realizatorami tego projektu są uczniowie krakowskiego LO nr 2 im. Jana III Sobieskiego; Mateusz Badura, Aleksandra Graca, Julia Gorczowska, Marta Szaflarska, Piotr Pliszka oraz Piotr Mader. Praca zespołu trwa od września i opiera się na pomyśle zaproponowanym przez lidera - Mateusza. Jego mama, w ramach pracy doktorskiej obronionej w styczniu tego roku na krakowskiej ASP, zaprojektowała 10 prototypów książeczek, które uzyskały bardzo dobre opinie dzieci oraz tyflopedagogów. W ideę włączył się zespół 100naSTART. W ramach Olimpiady “Zwolnieni z Teorii” młodzież podjęła się ambitnego zadania zebrania 35 000 złotych, by wydrukować pierwszy nakład tych niezwykłych książek. Licealiści, poza działalnością za pośrednictwem portalu zrzutka.pl organizują także publiczne kwesty z udziałem wolontariuszy. Dzięki niezwykle dynamicznym działaniom, szczerości i zaraźliwemu entuzjazmowi, udało im się zebrać w ciągu dwóch miesięcy ponad 24 tysiące złotych!

Problem

Nie wyobrażamy sobie dzieciństwa bez książek z obrazkami. To wstęp do szeroko pojętej kultury słowa i obrazu. Dzieci widzące obcują z książką od najwcześniejszych lat życia. Dzieci z dysfunkcjami wzroku spotykają się z książką brajlowską późno, bo w wieku ok. 8-9 lat. Nie ma w niej obrazków. Wcześniej, w okresie przedszkolnym, mają szansę korzystać z nielicznych książek robionych ręcznie przez rodziców i nauczycieli, wyszywanych i wyklejanych z różnych materiałów. Takie książki można wypożyczyć wysyłkowo w jedynej w Polsce bibliotece książki dotykowej. Na rynku brak ilustrowanych książek dotykowych, z których mogłyby korzystać młodsze dzieci niewidome i niedowidzące.

Zaangażowanie licealistów, wsparcie dorosłych i nowoczesna technologia druku uv powalają spełnić marzenia o projekcie, który książki sensoryczne uczyni dostępnymi dla najmłodszych czytelników z dysfunkcjami wzroku. Warstwowy druk uv to technologiczna nowinka, która stopniowo zdobywa rynek gadżetów reklamowych i opakowań. Tu, w projekcie 100naStart, po raz pierwszy posłuży sprawie wyższej, to jest dostępności kultury i rozwiązaniu poważnego problemu społecznego. Problemem jest brak dotykowo dostępnej, ilustrowanej literatury dla najmłodszych. Problem ten istnieje nie tylko w skali kraju, ale i świata.

Wspaniała książka dla każdego

Książki są wspaniałe! Plastycznie przepiękne, posiadają wypukłe, dotykowe ilustracje, teksty w zapisie czarnodrukowym i brajlowskim. Dzięki takiemu projektowi rodzic, który nie ma problemu ze wzrokiem może czytać dziecku z dysfunkcją widzenia i odwrotnie.  Ich autorką (tekst, ilustracje, design oraz opracowanie metody produkcji) jest dr sztuk plastycznych Karolina Banaszkiewicz Badura. Są trwałe, lekkie, cienkie, nie stygmatyzujące w żaden sposób użytkownika. Przede wszystkim zaś są uniwersalne, mogą z nich korzystać wszystkie dzieci: widzące, niedowidzące i niewidome oraz ich bliscy. Zostały zredagowane we współpracy z tyflopedagogami, przetestowane i bardzo dobrze przyjęte przez grupę niewidomych dzieci. Przestrzenne obrazy w książkach i towarzyszące im teksty wspomagają rozwój wyobraźni, wprowadzają szereg pojęć przestrzennych i graficznych. Książki z drukiem strukturalnym z pewnością okażą się atrakcyjne również dla dzieci widzących. Ich jedyną wadą jest… cena. Na razie książki nie są na sprzedaż. Pierwszy nakład zostanie podarowany dzieciom za pośrednictwem właściwych fundacji i placówek oświatowych.

 Każdy może wspierać ten projekt

Zbiórka pieniędzy potrwa jeszcze tylko do 9 marca. Później licealiści przekażą zamówienie drukarni, która wydrukuje książeczki, a następnie roześlą je dalej - do fundacji, szkół i bibliotek wspierających swą działalnością dzieci niewidome. Całość projektu zwieńczy Wielki Finał “Zwolnionych z Teorii”, który odbędzie się 28 kwietnia w Warszawie. Na tym wydarzeniu pojawią się finaliści Olimpiady, nauczyciele, ministrowie, ambasadorzy wielkich firm, a także inni goście specjalni. Podczas Finału odbędzie się uroczyste wręczenie nagród, w tym “Złotego Wilka” za najlepszy projekt społeczny w Polsce. Licealiści są na najlepszej drodze, by zdobyć tę statuetkę, jako że już udało się im zdobyć maksymalną liczbę punktów za realizację projektu.

Są pełni optymizmu, przekonani, że: „…projekt będzie początkiem trwającej kolejne lata produkcji książek dotykowych. Mamy nadzieję, że taka książka stanie się czymś normalnym, że będzie ją można po prostu kupić w księgarni. Liczymy na rozwój tej technologii i późniejszą tańszą produkcję, również dzięki zainteresowaniu rynków międzynarodowych”.

CRIF wpiera projekt finansowo, dzięki czemu zbiórka finansów na druk książek bliska jest finalizacji. Wspierać projekt można poprzez wpłaty na Zrzutka.pl/100naSTART oraz promocję w mediach społecznościowych: Facebook – 100naSTART i Instagram – 100.na.start  Więcej o samych książkach również na stronie autorki, www.gimnastykawyobrazni.pl