Rynek pożyczek pozabankowych w 2020 r. - raport

Rynek pożyczek pozabankowych w 2020 r. - raport

Rok 2020 był niełatwym okresem dla wielu obszarów polskiej gospodarki. Szczególnie trudny okazał się dla sektora instytucji pożyczkowych, w którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpiła prawdziwa rewolucja. Pandemia COVID-19 oraz towarzyszące jej zmiany regulacyjne w zakresie maksymalnych kosztów kredytu konsumenckiego na trwałe zmieniły obraz polskiego rynku pożyczek pozabankowych.


Branża pożyczkowa, która już w poprzednich latach borykała się z wieloma problemami, musiała nagle odnaleźć się w nowej rzeczywistości – społecznej, gospodarczej i legislacyjnej. Zamrożenie gospodarki i konieczność izolacji społecznej spowodowały, że z dnia na dzień musiało przyspieszyć tempo cyfryzacji procesów biznesowych, a pracownicy musieli przejść w tryb pracy zdalnej. Przemodelowaniu musiała ulec także bezpośrednia forma obsługi klientów, tak by odpowiadała wymogom nowego reżimu sanitarnego.

Kolejnym wyzywaniem była konieczność przebudowania oferty produktowej, aby dostosować ją do nowego limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. Ponadto firmy pożyczkowe, w równie ekspresowym tempie, musiały od strony technicznej i operacyjnej przygotować się do branżowego, a następnie ustawowego, memorandum kredytowego. Stabilnością branży zachwiały również problemy z pozyskaniem finansowania. Niepewna sytuacja gospodarcza i legislacyjna spowodowała znaczny spadek zaufania inwestorów do branży i wstrzemięźliwość z ich strony, co z kolei wywołało kłopoty z utrzymaniem płynności przez poszczególne firmy pożyczkowe. Nałożenie się tych czynników sprawiło, że wiele podmiotów nie wytrzymało covidowo-regulacyjnego tsunami i wycofało się z rynku. Tylko w ciągu ostatniego roku z rynku zniknęło niemal 25 proc. firm pożyczkowych.

Nowa rzeczywistość pandemiczna i zmiany legislacyjne znacznie pogłębiły problemy sektora instytucji pożyczkowych. Wymusiły jego gwałtowne przeobrażenie, pociągając za sobą poważne konsekwencje nie tylko dla podmiotów aktywnych na tym rynku, ale także dla konsumentów. Gorąco zachęcam do zapoznania się z przygotowaną przez nas analizą, w której podsumowujemy zmiany, jakie zaszły na rynku pożyczek w jakże bezprecedensowym i nieprzewidywalnym 2020 roku.

Wstęp Pani Agnieszki Wachnickiej, Prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego do raportu "Rynek pożyczek pozabankowych w 2020 r." przygotowanego we współpracy z CRIF


Pobierz RAPORT