Chroń dane osobowe w wakacje

Nie chowaj PESELa w sejfie – łatwo i szybko zastrzeż go online

Ochrona danych osobowych to temat, który zwykle wypełnia pierwsze strony mediów w związku z wyciekami baz. Warto mówić jednak o prewencji również bez tego typu okazji i edukować prewencyjnie, zwłaszcza w okresie wakacji.

A przed nami wakacje. Miesiące izolacji społecznej związanej z wybuchem pandemii COVID-19 bezsprzecznie przeniosły nasze życie do internetu, ostatnio zaś wyzwoliły w nas potrzebę wszelkiego rodzaju aktywności poza domem. Zarówno przestrzeń online, jak i offline, to miejsce, gdzie ochrona naszych danych osobowych jest w naszych rękach, bądźmy tego świadomi i dbajmy o to jak, kiedy, komu i jakie dane osobowe udostępniamy. 

Działania prewencyjne w zakresie kradzieży tożsamości konsumenta i wykorzystania ich w celu nieprawnego zaciągnięcia pożyczki można bezpłatnie wykonać korzystając w Systemu Bezpieczny PESLE na bezpiecznypesel.pl (dla osób 18+). Bezpieczny PESEL zmienił się w tym roku wizualnie, ale przede wszystkim w rękach konsumentów jest każdy etap procesu zastrzegania numeru PESEL. 

Jak to działa?

System Bezpieczny PESEL pozwala zastrzec numer PESEL i w ten sposób poinformować firmy z rynku pożyczek pozabankowych, że nie jestem zainteresowany/zainteresowana zaciąganiem pożyczki; jeśli na zastrzeżony numer PESEL osoba trzecia złoży wniosek o pożyczkę, firma pożyczkowa sprawdzi w Systemie, czy numer PESEL jest zastrzeżony i w podobnej sytuacji nie powinna udzielić pożyczki. 

W nowym serwisie bezpiecznypesel.pl zastrzeżenie numeru jest łatwe i szybkie, proces został prawie w 100% zautomatyzowany, dzięki funkcjonalnością realizowanym przez konsumenta. 

Zrób to sam …krok po kroku…

Łatwo – funkcjonalności oparte na doświadczeniach konsumentów w internecie 

Wszystkie informacje, które wymagane są do zastrzeżenia numeru PESEL mieszczą się w kilku polach, w krótkim formularzu na stronie www. Wymagane skany dowodu osobistego, konieczne do weryfikacji zgłoszenia, usuwane z bazy po weryfikacji zgłoszenia, powinny być odpowiednio przygotowane w sposób zasłaniający informacje nieistotne do zastrzeżenia. Po prawidłowym wypełnieniu formularza zgłoszenia tylko 1 KLIK dzieli nas od sukcesu! Konieczne jest sprawdzenie poczty e-mail, której adres podaliśmy w formularzu i kliknięcie w link weryfikacyjny.

Taki zautomatyzowany proces zastrzegania oparliśmy na user expirience użytkowników interentu i proponujemy w Systemie powszechnie znane mechanizmy związane z weryfikacją zgłoszenia za pomocą kliknięcia w link, również jako bezpieczną formę  weryfikacji intencji zgłaszającego.

Jeśli przygotowaliśmy scany dowodu osobistego (awers i rewers | przód i tył) i mamy te pliki w odpowiednim rozmiarze ( do 1MB), to wypełnienie formularza zgłoszenia jest równie łatwe z komputera stacjonarnego, jak i z telefonu. Dodatkowo warto wiedzieć, że w oparciu o najczęściej zadawane przez konsumentów pytanie przygotowaliśmy FAQ, jako praktyczne kompendium wiedzy o Systemie Bezpieczny PESEL. 

Szybko – konsument decyduje, ale System nie czeka… 

Potwierdzenie zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEL czeka na nas w poczcie elektronicznej 7 dni, ale zdecydowanie lepiej jest potwierdzić link weryfikacyjny natychmiast po wypełnieniu formularza i wysłania zgłoszenia. Jeśli mail z linkiem aktywacyjnym został zagubiony lub nie kliknęliśmy w niego na czas, zgłoszenie musi być wykonane od nowa. Przy dostępności do interentu zawsze i wszędzie i istotnej potrzebie zastrzeżenia numeru PESEL nie ma co czekać – wystarczy kliknąć  w link korzystając z laptopa czy smartfona. 

Nie czekaj, sprawdź bezpiecznypesel.pl i jego nowe funkcjonalności już teraz!

System Bezpieczny PESEL powstał w 2007 roku jako inicjatywa CRIF Sp. z o.o. i Polskiego Związku Instytucji Finansowych dedykowana edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony danych osobowych i przeciwdziałania spirali zadłużenia. Zastrzeganie i cofanie zastrzegania jest bezpłatne. Z systemu korzystają firmy pożyczkowe sektora pozabankowego weryfikując wnioski o pożyczki składane przez konsumentów.