Europa wciąż odgrywa istotną rolę w globalnym systemie finansowym, choć dynamika wpływów ulega zmianie. Mimo że Nowy Jork i Hongkong pozostają potęgami światowych rynków, Londyn od lat pełni funkcję głównego centrum finansowego Europy. Jednak po brexicie pozycja Wielkiej Brytanii uległa osłabieniu — zarówno w oczach inwestorów, jak i specjalistów z branży.
*% respondentów, którzy wskazali konkretne miasta jako centra biznesowe
Wyjście z Unii Europejskiej wprowadziło szereg wyzwań regulacyjnych i spowodowało utratę części wcześniejszych przewag konkurencyjnych. Równocześnie na znaczeniu zyskują dynamicznie rozwijające się rynki Bliskiego Wschodu i Azji, w tym Dubaj, Tokio i Hongkong, które coraz skuteczniej przyciągają inwestorów i finansowe talenty.
W ostatnich rankingach globalnych centrów finansowych brytyjscy eksperci nadal wskazują Nowy Jork i Londyn jako liderów, jednak europejskie miasta takie jak Zurych, Frankfurt czy Paryż pozostają w cieniu azjatyckich rywali.
Innowacyjność staje się zatem kluczowym czynnikiem, który zdecyduje o przyszłości centrów finansowych na świecie.
Jakie miejsce na tej mapie w przyszłości zajmie Europa?
Więcej szczegółów w raporcie CRIF Banking on Banks 2025 – wejdź na stronę, aby pobrać raport.
Metodologia badań
Opinium Research, w imieniu CRIF, przeprowadziło badanie wśród 6 000 konsumentów w Europie (Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce i Wielkiej Brytanii) w okresie od 20 do 27 marca 2025 r.
Opinium przeprowadziło badanie również wśród 200 pracowników z branży usług finansowych, menedżerów średniego i wyższego szczebla pracujących w Wielkiej Brytanii (w tym obsługujących rynki europejskie).