Obliczanie śladu węglowego

Relacja z webinaru – pierwsze kroki w kierunku ESG

W zeszłym tygodniu razem z SME Banking Club zorganizowaliśmy webinar, na którym Kamil Gosławski – Key Account Manager w CRIF opowiedział o tym jakie pierwsze kroki w kierunku ESG należy podjąć, aby przygotować swoją firmę do nadchodzącej zielonej transformacji.

Webinar otwarła Olena Gryniuk - CEE Regional Director w SME Banking Club, która przypomniała słuchaczom, że już od przyszłego roku nowe regulacje wpłyną na raportowanie kwestii związanych z ESG – najpierw na dużo firmy, a później i na te mniejsze. Co kiedyś było nieobowiązkowe, już w krótce stanie się standardem wśród wielu firm.

Więc aby się do tego przygotować, warto kwestiami związanymi z ESG zająć się już teraz. Nie tylko ze względu na wymogi prawne, ale również presje ze strony inwestorów i konsumentów. Wśród wielu pytań jakie zadają firmy, które stoją przed wyzwaniem jakim jest wdrażanie ESG w swojej firmie, są: gdzie i jak zacząć? Skąd czerpać dane – np. o zużyciu czy o wpływie firmy na środowisko i społeczności. Jakie standardy należy spełniać? Jak komunikować swoje podejście wewnątrz i na zewnątrz firmy?

Podczas webinaru przeszliśmy oczywiście do konkretów – to znaczy do tego, jak postawić ten pierwszy krok tj.  na przykład przez obliczenie śladu węglowego jaki generuje nasza firma. Składają się na niego trzy obszary – pierwszy dotyczący emisji bezpośrednich, związanych z główną działalnością firmy, drugi – dotyczący emisji bezpośrednich np. zużycia energii w procesie produkcji, i trzeci – również dotyczący emisji bezpośrednich, ale związany z całym cyklem życia produktu.

Podczas webinaru przyjrzeliśmy się również danym pochodzącym z rynku. Jak wynika z raportu Digital Banking Maturity 2022 przygotowanego przez Deloitte – aż 94% banków chce pozyskać dane dot. ESG bezpośrednio od swoich partnerów i kontrahentów. Przed jakimi wyzwaniami stoją? Brakiem jednoznacznych regulacji oraz danych, niską świadomością na temat zrównoważonego rozwoju, co wiąże się z brakiem wiedzy i kompetencji związanych z tym obszarem, a także z brakiem odpowiednich systemów i narzędzi, które umożliwią sprawne raportowanie i mierzenie poziomu ESG w danej firmie.

Właśnie takim narzędziem – pomagającym firmom ocenić swój poziom ESG, a także zaplanować przyszłe działania jest platforma Synesgy od CRIF, za pomocą której każda firma może ocenić swój poziom i dokonać certyfikacji jako pojedyncza organizacja lub tzw. Szef Łańcucha Dostaw poprzez swoich partnerów i kontrahentów.

Na sam koniec podzieliliśmy się ze słuchaczami 5 wskazówkami dotyczącymi wdrażania ESG.

#1 Opieraj się na międzynarodowych standardach

#2 Ufaj ekspertom

#3 Działaj w oparciu o dane

#4 Współpracuj z partnerami

#5 Zacznij działać już teraz!

Zainteresowanych tematem zapraszamy do oglądnięcia nagrania z webinaru - WEBINAR

Natomiast firmy, zdecydowane na postawienie pierwszego kroku w stronę ESG – do kontaktu z naszymi ekspertami - UMÓW SPOTKANIE