Jak miasto i biznes łączą siły w kierunku rozwoju?

Fintech & e-commerce linking days 2022 Łódź

Przedstawiciele CRIF wzięli udział w największej w Polsce konferencji łączącej tematykę technologii w finansach oraz branży e-commerce - Fintech & e-commerce linking days 2022 organizowanej w Łodzi. Konferencja ta to miejsce spotkań przedstawicieli obu branż, którzy dzięki współpracy przyczyniają się do technologicznej rewolucji w obu sektorach, wdrażając rozwiązania oparte na najnowszych technologiach.

Spotkanie branży fintech i e-commerce

Konferencja ma także na celu integrację przedstawicieli obu środowisk wokół wspólnych zagadnień związanych z: zarządzaniem kosztem pozyskania i utrzymania klienta, procedurą KYC (Know Your Customer), zarządzaniem ryzykiem, a także radzeniem sobie z wyzwaniami, jakie rzuca świat legislacyjno-compliance'owy. Wszystko to w świetle coraz wyżej postawionych oczekiwań związanych z customer experience i nieustannie zmieniającego się rynku.

Tematyka konferencji skupiała się tym razem wokół czterech kluczowych obszarów związanych z fintech i e-commerce: administracją, biznesem, trendami i przyszłością branż. Tworzenie wspólnego ekosystemu technologicznego, dzięki współpracy środowiska fintech z lokalną administracją. Wspieranie postaw przedsiębiorczych i tym samym przybieranie na siebie roli mentora przez dojrzały biznes wobec lokalnych inicjatyw takich jak inkubatory przedsiębiorczości czy akceleratory startupów. Dyskusja nad najnowszymi trendami i ich wpływem na przyszłość obu, a także zastanowienie się nad tym, czy ich działania będą przypominać bardziej współpracę, czy rywalizację. O tym wszystkim mogliśmy usłyszeć podczas tegorocznej edycji Fintech & e-commerce linking days.

Konsolidacji informacji jako narzędzie szybkiej weryfikacji kontrahenta

Wydarzenie otworzyli organizatorzy oraz przedstawiciele władz miasta Łódź oficjalną kolacją w podwodnym, łódzkim Orientarium. „To preludium do rozpoczynającej się 2-dniowej konferencji łączącej doświadczenia administracji, biznesu, FinTechów oraz StartUpów" - powiedział Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Banking Magazine. Na zakończenie wieczoru do bycia jedną drużyną i realizowania ambitnych celów zachęcał Adam Brzostowski, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi.

Jednym z pierwszych wystąpień otwierających konferencje była debata dotycząca tego, jak samorządy oraz organizacje pozarządowe mogą wspierać rozwój biznesu technologicznego? Zaraz po niej eksperci CRIF — Joanna Kmak-Chodźko i Jakub Musiał — wygłosili prezentację na temat konsolidacji informacji jako narzędzia szybkiej weryfikacji kontrahenta i bezpiecznej decyzji kredytowej. Zaprezentowali oni case study firmy, która na pozór wydawać by się mogła kontrahentem idealnym, natomiast przy jej głębszej weryfikacji, zapala się żółta lapka ostrzegawcza. Podzieli się oni także z publicznością wskazówkami, na temat tego, jak wybrać dobrego dostawcę informacji gospodarczej i zaprosili uczestników konferencji na stoisko CRIF, gdzie partnerzy mogli sprawdzić swojego kontrahenta wykorzystując raporty handlowe CRIF takie jak Credit-Check Business czy SkyMinder.

Najlepsze źródło informacji B2B - sprawdź nasze raporty biznesowe

Zrównoważony rozwój, czyli o zagadnieniach związanych z ESG

Po przerwie na kawę przyszedł czas na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem. Temat ESG (environmental, social and corporate governance) ma coraz większy wpływ na kształtowanie strategii i działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Nie tylko ze względu na wymogi legislacyjne, jakie są nakładane obecnie na firmy, ale także ze względu na rosnącą świadomość biznesu, a także konsumentów.

Po prezentacji prof. Moniki Marcinkowskiej na temat tego, czym są zrównoważone finanse, nadszedł czas na debatę „O zagadnieniach ESG. Aspekty eko w rozwoju FinTech i e-commerce”, w której udział wziął Piotr Badura, Wiceprezes CRIF i KBIG wraz z: Arkadiuszem Jadczakiem,  Business Development Manager w Binarapps, prof. Moniką Marcinkowską z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wojciechem Mrózem, Co-Directorem w Ashoka.

Dostosowanie się do wymagań stawianych przez ESG wymaga od firm zdefiniowania konkretnych celów, wskazania sposobu ich osiągnięcia, a także ich konsekwentnej realizacji oraz dobrego raportowania. Debatujący  w swojej dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju poruszali zagadnienia związane z:
✔zbieraniem danych oraz raportowaniem wskaźników ESG przez przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem dostępności do raportowania dla małych firm,
✔właściwym lokowaniem środków finansowych zgodnym ze standami ESG jako strategią zarządzania finansowaniem,
✔wprowadzaniem zmian w instytucjach finansowych zgodne ze strategią ESG tj. zwiększaniem wymagań, obniżaniem ratingów, uwzględnianiem informacji dotyczących ESG w score kredytowym, a także znakowaniem firm tzw. ECO,
✔ekologicznymi produktami oraz ich rosnącą popularności wśród konsumentów, którzy deklaratywnie mogą płacić więcej za produkty wyprodukowane w sposób odpowiedzialny.
Podczas dyskusji pojawiła się nawet ciekawa myśl wprowadzenia ESG jako wirtualnej waluty wspierającej wprowadzanie strategii zróżnicowanego rozwoju. 

Nie kupuj kota w worku – sprawdź kontrahenta

Drugi dzień upłynął pod znakiem dyskusji dotyczących regulacji prawnych w aspekcie synergii sektora fintech i e-commerce, tego, jak będzie wyglądała przyszłość pieniądza i czy tradycyjna bankowość odeszła już do przyszłości, a także tego, jak sytuacja geopolityczna wpływa na rynek kryptowalut.

Podczas drugiego dnia na stoisku CRIF gościliśmy uczestników konferencji, z którymi wspólnie analizowaliśmy raporty gospodarcze przykładowych kontrahentów. Z zainteresowanymi odbywaliśmy indywidualne rozmowy o sposobach weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego i podejmowania bezpiecznej decyzji o współpracy. Z przeprowadzonych rozmów można było wyciągnąć jednoznaczny wniosek, że weryfikacja partnerów biznesowych w jednym narzędziu konsolidującym wiele źródeł danych jest dla nich bardzo ważna. Nie tylko przyspiesza ona cały proces, ale daje także poczucie większego bezpieczeństwa i pewności podejmowanych decyzji.

Osoby zainteresowane tematem konsolidacji informacji w celu szybkiej weryfikacji kontrahenta i bezpiecznej decyzji biznesowej — zapraszamy na stronę internetową https://www.antyfraud.pl/ i do kontaktu z naszymi ekspertami.