CRIF | Risk and Supervision Meeting 2020 | Prelegenci

Mariusz Zielke

Dziennikarz, publicysta, pisarz, autor reportaży śledczych, powieści kryminalnych, ghostwriter pracujący dla najbardziej wpływowych ludzi w Polsce, co pozwoliło mu poznać kulisy największych polskich afer, działalności służb specjalnych i grup przestępczych. Pisał przemówienia i książki dla najbogatszych Polaków, a jako dziennikarz ujawniał wielkie skandale korupcyjne.

W latach 1999-2009 r. związany był z dziennikiem gospodarczym "Puls Biznesu". W 2005 r. zdobył nagrodę Grand Press w kategorii "dziennikarstwo śledcze" za teksty o giełdowych zmowach. Później trzykrotnie nominowany do tej nagrody za teksty o przetargach, giełdzie, pedofilii wśród artystów. W 2009 r. założył Niezależną Gazetę Internetową, od 2010 r. zajmował się pisaniem powieści kryminalnych, książek opisujących w fabularnej formie prawdziwe operacje służb specjalnych i agentów działających pod przykryciem, pracował także jako "autor widmo" dla osób, które chciały spisać swoje ciekawe historie. Jest autorem pierwszego polskiego thrillera finansowego pt. "Wyrok" i kilkunastu innych powieści.

Na konferencji opowie o nieznanych kulisach postępowania zorganizowanych grup przestępczych, działalności agentów pod przykryciem oraz osób podszywających się pod służby specjalne i wykorzystujących takie "legendy" do dokonywania przestępstw finansowych, ogromnych wyłudzeń i innych fraudów, wykorzystywania różnego rodzaju strategii przez przestępców i zorganizowane grupy, w tym z udziałem osób wpływowych, celebrytów. Zdradzi kulisy szantażowania największych polskich przedsiębiorców, próby wrobienia ich w przestępstwa z wykorzystaniem aparatu państwa, służb specjalnych i dziennikarzy. Opowie o nieznanych "procedurach" w działaniach urzędów państwowych i psychologii oszustwa, strategii kłamstwa i sposobach wydobywania prawdy od kłamców, rozpoznawania oszustów i kombinatorów. Postara się namówić Państwa do zabawy w zorganizowanie idealnego oszustwa i podpowie, jak można się przed nim obronić.