crif_300px.png

CRIF | O nas

Historia CRIF

CRIF to globalna firma specjalizująca się w rozwoju i zarządzaniu usługami biur kredytowych, systemami informacji biznesowej i rozwiązaniami kredytowymi. Założona w 1988 roku w Bolonii (Włochy), CRIF jest obecna na arenie międzynarodowej, działając na czterech kontynentach (Europa, Ameryka, Afryka i Azja).

Oto nasza historia:

 • 1988 CRIF rozpoczął działalność w Bolonii, we Włoszech.
 • 1997 CRIF wszedł na rynek brytyjski zakładając spółkę CRIF Decision Solutions Ltd. Dostarcza ona analizy finansowe, raporty, monitoring rynku oraz rozwiązania zapobiegające oszustwom (antifraud) dla firm ubezpieczeniowych.

 • 1999 

  -Dalszy rozwój na rynku brytyjskim poprzez przejęcie spółki Qui Credit Assessment Ltd.

  -CRIF rozszerzył skalę swojej działalności międzynarodowej tworząc CRIF NORTH AMERICA Corp. z siedzibą w Tampie     (Floryda, USA). CRIF rozwinął na międzynarodową skalę systemy wspierania procesów decyzyjnych w wersji online, z możliwością dostępu do informacji biznesowych o firmach z 230 krajów.

 • 2001 Strategiczny alians z amerykańską spółką TRANSUNION, branżowym liderem rynku NAFTA, doprowadził do utworzenia dwóch wspólnych podmiotów specjalizujących się w modelowaniu rozwiązań biznesowych (na zamówienie i standardowych) działających na rynku meksykańskim (TRANSUNION CRIF DECISION SOLUTIONS S.A. de C.V.), Ameryki Południowej i Środkowej oraz Kanady (TRANSUNION CRIF DECISION SOLUTIONS LLC).

 • 2005 

  -CRIF nabył 100% akcji CCB – CZECH CREDIT BUREAU, a następnie SCB – SLOVAK CREDIT BUREAU, przedsiębiorstw prowadzących biura kredytowe na terenie Czech i Słowacji.

  -W tym samym roku CRIF rozpoczął ekspansję na rynek rosyjski, gdzie wspólnie ze Stowarzyszeniem Banków Rosyjskich (ARB) i grupą największych banków na tym rynku utworzył Krajowe Biuro Historii Kredytowej (NBCH). Podmiot ten zorganizował biuro kredytowe o zasięgu ogólnokrajowym, które dziś reprezentuje około 600 instytucji kredytowych.

 • 2006 CRIF dokonał akwizycji firmy INFIN stając się tym samym dostawcą informacji gospodarczej specjalizującym się w analizie danych finansowych podmiotów prywatnych i publicznych na Słowacji.

 • 2007 

  -W skład grupy kapitałowej CRIF weszła polska spółka InfoData, założona w 1990 roku – pierwotnie jako wydział Krajowej Izby Gospodarczej.

  -CRIF umocnił swą pozycję w Rosji poprzez utworzenie spółki OOO CRIF z siedzibą w Moskwie, która oferuje szeroki wachlarz usług, od systemów wsparcia procesu decyzyjnego po usługi doradcze, outsourcing i specjalistyczne oprogramowanie komputerowe.

 • 2008 

  -Fuzja INFIN z SCB – Slovak Credit Biuro.

  -CRIF wzmocnił swoją pozycję rynkową w obu Amerykach poprzez firmy CRIF Corp. z siedzibą w Tampie, Magnum w Atlancie oraz CRIF S.A de C.V. z siedzibą w Meksyku. W lipcu 2008 CRIF kupuje mającą siedzibę w Teksasie (USA) spółkę Teres Solutions. Teres Solutions zajmuje się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań wykorzystywanych przy pośrednim i bezpośrednim udzielaniu kredytów, które stanowią punkt odniesienia na rynkach usług finansowych.

 • 2009 

  -CRIF zwiększył swój udział w rynku informacji gospodarczej poprzez przejęcie firmy Dun & Bradstreet (D&B) Włochy. Utworzenie CRIBIS D&B umożliwiło dostarczanie klientom bardziej szczegółowych danych, jak również pozyskanie umiejętności i doświadczeń D&B będącego jednym z głównych dostawców informacji gospodarczej na świecie.

  -CRIF i Międzynarodowa Grupa Kredytowa HUAXIA założyli wspólnie nowe przedsiębiorstwo typu „joint venture” Huaxia CRIF Chiny, celem udostępniania danych i doradztwa w zakresie bankowego rynku kredytu detalicznego.

  -CRIF kontynuował swój rozwój w Stanach Zjednoczonych poprzez zakup firmy FLS Services (z siedzibą w Dallas, Teksas) oraz Aimbridge Indirect Lending LLC and Member Lending Acceptance LLC (z siedzibą w Denver, Kolorado). Przedsiębiorstwa te wyspecjalizowały  się w oprogramowaniu umożliwiającym obsługę kredytów udzielanych pośrednio i bezpośrednio.

  -CRIF Zrt., nowo powstała spółka, która jest częścią Grupy CRIF, z siedzibą w Budapeszcie (Węgry), otrzymała pozwolenie od PSZAF, Węgierskiego Urzędu Nadzoru Finansowego, na stworzenie pierwszego, całkowicie prywatnego i korzystającego z dobrowolnie podawanych informacji, biura informacji kredytowej na Węgrzech. Spółka zajmuje się zbieraniem zarówno pozytywnych jak i negatywnych informacji kredytowych na temat osób fizycznych i przedsiębiorstw.

 • 2010 APPRO CRIF Lending Solutions, z siedzibą w Baton Rouge, LA (USA) stał się wiodącym dostawcą rozwiązań do zakładania rachunków i udzielania kredytów dla instytucji finansowych w USA.

 • 2010 CRIF w Indiach stał się partnerem High Mark Credit, a w Wietnamie PCB wybrał CRIF jako partnera do stworzenia pierwszego światowej klasy biura informacji kredytowej. Zgodnie z umową o partnerstwie strategicznym w Wietnamie, CRIF stał się głównym udziałowcem PCB.

 • 2011

  -CRIF zakupił spółkę Cypress Software Systems w Stanach Zjednoczonych. Zakupiona spółka dostarcza oprogramowanie oraz usługi dla instytucji finansowych, automatyzując procesowanie wniosków kredytowych, ocenę ryzyka oraz cały proces decyzyjny.

  -W Chinach firma CRIF założyła jednostkę CRIF Beijing, która dostarcza rozwiązania z zakresu zarządzania ryzykiem kredytowym chińskim bankom detalicznym, klientom oraz firmom finansującym nabywanie pojazdów.

  -CRIF przejął oddziały firmy Deltavista w Szwajcarii i w Austrii. Grupa Deltavista jest jedną z najważniejszych wywiadowni gospodarczych i wybitnym dostawcą rozwiązań do zarządzania ryzykiem w niemieckojęzycznych krajach Europy.

 • 2012

  -CRIF NM, joint venture między firmami CRIF i Neal & Massy, otrzymał licencję na prowadzenie działalności w zakresie informacji kredytowej na Jamajce i na Karaibach. CRIF otworzyła także nowe biuro w Dżakarcie, w Indonezji, w ramach swojej strategii ekspansji w regionie Azji i Pacyfiku.

  -Zakup firm: Dun & Bradstreet Turkey, Finar oraz Kompass Turkey.

 • 2013 CRIF umocnił swoja pozycję w regionie Azja-Pacyfik dzięki nowym biurom w Hongkongu i na Filipinach.

 • 2014

  -CRIF nabył pakiet kontrolny w firmie Recom, która jest liderem rynku windykacyjnego, co doprowadziło do poszerzenia zasięgu działalności CRIF na terenie Turcji.

  -CRIF przejął firmę OFWI Teledata od spółki Axon Active Holding AG, umacniając tym samym swoją czołową pozycję w branży kredytowej na terenie Szwajcarii.

  -CRIF nabył udział większościowy w High Mark Credit Information Services, wiodącym biurze informacji kredytowej dostarczającym informacje kredytowe sektorom mikrofinansów, klientów indywidualnych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz kredytobiorców korporacyjnych w Indiach.

  -CRIF nabył Dun & Bradstreet UAE w Dubaju, wiodącego dostawcę danych i informacji biznesowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 • 2015 CRIF pozyskał 30% udziałów w firmie Nomisma. Nomisma to niezależna włoska firma prowadząca badania i doradztwo ekonomiczne dla przedsiębiorstw, stowarzyszeń i organów administracji publicznej na poziomie krajowym i międzynarodowym.

 • 2016

  -W Niemczech CRIF ogłosił zakup spółki Bürgel, wspólnego przedsięwzięcia Euler Hermes, światowego lidera ubezpieczeń wierzytelności handlowych i EOS, międzynarodowego dostawcę usług finansowych.

  -CRIF umocnił swoją pozycję na terenie Niemiec i Polski poprzez przejęcie działalności firmy Deltavista, wiodącego dostawcy usług w zakresie informacji kredytowej i zarządzania ryzykiem.

  -CRIF przejął także przedsiębiorstwo Microfinance Technologies Center (MTC) – coraz mocniejszego gracza w branży usług oceny ryzyka kredytowego dla sektora mikrofinansowania.

  -CRIF przejął CCIS – China Credit Information Service, główną tajwańską agencję informacji kredytowej.

 • 2017 CRIF umocnił swoją pozycję na Jamajce poprzez przejęcie pełnego pakietu udziałów w CRIF NM Credit Assure Ltd. W Rosji CRIF przejął aktywa Luxbase LLC, firmy dostarczającej oprogramowanie dla banków, sektora mikrofinansów oraz automatyzującego procesy windykacyjne. CRIF kontynuował także ekspansję na Dalekim Wchodzie przejmując 100 % udziałów w PT Visi w Indonezji oraz dwóch start-upach w Singapurze i Malezji, które oferują usługi konsultingowe i oprogramowanie do zarządzania kredytami.

 • 2018

  -CRIF przejął firmę Vision-Net z Irlandii umacniając swoją pozycję w regionie, jako dostawcy innowacyjnych rozwiązań w zakresie oceny i zarządzania ryzykiem.

  -CRIF przejął Dun & Bradstreet Wietnam oraz jego biura franczyzowe w Brunei, Laosie, Myanmar i Kambodży. CRIF połączył swoje systemy decyzyjne z bazami danych oraz systemami oceny ryzyka Dun & Bradstreet, aby efektywnie wspierać firmy z Dalekiego Wschodu.

  -CRIF przejął Dun & Bradstreet na Filippinach. Pozwoli to umocnić wiodącą pozycję firmy w obszarze informacji biznesowej i kredytowej oraz systemów do zarządzania ryzykiem w regionie ASEAN.

  -CRIF nabył, poprzez w pełni zależną firmę CRIF Bürgel, Credit Dat a Research Realtime Holding Ltd., stając się pierwszym graczem w sektorze informacji kredytowej, który został zarejestrowany jako AISP w ponad 20 krajach europejskich.

 • 2019

  -CRIF nabył większościowy pakiet udziałów w Inventii - włoskiej firmie zajmującej się oprogramowaniem do identyfikacji cyfrowej i jednym z europejskich liderów w dziedzinie cyfrowego onboardingu.

  -CRIF przejął BizInsights, wiodącego na świecie dostawcę informacji biznesowych działającego w Singapurze.
  CRIF BizInsights będzie w stanie zapewnić singapurskim i globalnym firmom i specjalistom informacje biznesowe i szczegółowe analizy, wzmacniając zarządzanie ryzykiem kredytowym, umożliwiając im łatwe monitorowanie konkurentów i dostawców, zwiększając ich aktywność w zakresie kierowania klientów oraz spełniając wymogi należytej staranności i zgodności

  -CRIF rejestruje firmę CRIF REALTIME IRLANDIA.Zezwolenie wydane CRIF RealTime Ireland rozszerza obszar działania  CRIF jako AISP na 31 krajów europejskich, w których obowiązuje dyrektywa o usługach płatniczych.

 • 2020 

  -CRIF kupuje firme STRANDS, specjalizującą się w zaawansowanych rozwiązaniach cyfrowych dla bankowości, czołowego globalnego dostawcę aplikacji dla firm i kilentów indywidualnych w zakresie zarządzania finansami w oparciu o sztuczną inteligencję.

-CRIF KREDIT-AXBOROT XIZMATLARI otwarcie biura kredytowego w Uzbekistanie. Stworzenie tej kluczowej infrastruktury ułatwi rozwój uzbeckiego rynku kredytowego.

 • 2020 

-CRIF kupuje firme STRANDS, specjalizującą się w zaawansowanych rozwiązaniach cyfrowych dla bankowości, czołowego globalnego dostawcę aplikacji dla firm i klientów indywidualnych w zakresie zarządzania finansami w oparciu o sztuczną inteligencję.   

-CRIF KREDIT-AXBOROT XIZMATLARI otwarcie biura kredytowego w Uzbekistanie. Stworzenie tej kluczowej infrastruktury ułatwi rozwój uzbeckiego rynku kredytowego.

 • 2021

-CRIF skorzysta z kapitału  45 milionów EURO - nowa emisja jest częścią instrumentu Shelf Facility, który daje możliwość uplasowania nowych emisji o łącznej wartości do 125 milionów dolarów, co pomoże wesprzeć plan inwestycyjny o wartości 350 milionów euro na trzyletni okres 2021-2023. 

-CRIF inwestuje w Fido, aby zwiększyć zdolność konsumentów do uzyskania kredytu CRIF zainwestował w kapitał zakładowy Fido Srl - firmy wykorzystującej nowe typy danych, (zgodne z ochroną prywatności), pochodzące z aktywności online konsumentów - do analizy zdolności kredytowej, oceny potencjalnych klientów i zapobiegania oszustwom.   

-OPEN FINANCE: Partnerstwo CBI I CRIF PARTNER pozwala bankom, Fintechom i firmom rozwijać i wzbogacać swoje usługi fintech, optymalizując nowy scenariusz otwartych finansów do pełnego potencjału.     

-Nowe biuro kredytowe CRIF w Kirgistanie. CRIF podpisał umowę na przejęcie 70% firmy Safe&Sound CJSC, biura informacji kredytowej w Kirgistanie. Wraz z przejęciem nazwa firmy zmieniła się na CRIF KG CJSC.       

-CRIF informuje o strategicznym partnerstwie w zakresie inwestycji i działań handlowych z firmą Know Your Customer w zakresie inwestycji i działań handlowych z firmą Know Your Customer. Współpraca obu firm ma na celu przyspieszenie procesów innowacyjnych dla banków i FinTechów poszukujących rozwiązań dla globalnej transformacji cyfrowej.